header

Au-Pair - Mothers help - Live in care -  Housekeeping

Milá budúca záujemkyňa, milý budúci záujemca o Au-Pair pobyt, o Au-Pair  pobyt Plus prípadne o Mothers Help pobyt

naša Agentúra umiestňuje už od roku 1995 jednotlivcov občas aj páry do rodín do viacerých krajín EU,

Práca Au Pair zahŕňa starostlivosť o deti a výpomoc v domácnosti ako umývanie riadu, pomoc pri príprave jedla hlavne pre deti ako raňajok či desiaty do školy, pranie, žehlenie, utieranie prachu, vysávanie a pod. Konkrétne povinnosti záležia vždy na potrebách rodiny. Au Pair v pracuje priemerne 30 hodín týždenne a min. 1 deň v týždni by mala mať voľný. Rodina Ťa môže požiadať 1-3x týždenne o babysitting. 

ANGLICKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov / pre chlapcov iba Au-Pair pobyty/ a ženy od 18 do 58 rokov so základnou Angličtinou , plat 300 - 600 GBP mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie.

Dobre platené Mothers Help do ANGLICKA ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 23 do 58 rokov s hovorovou Angličtinou, plat minimálne 600 - 800 GBP prípadne aj viac mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, bez odvodov, v ojedinelých prípadoch rodiny odvody platia záleží od výšky platu. 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj inde. Minimálny pobyt na 6 mesiacov a dlhšie. Ideálne pre bývalé Au-Pair alebo pre staršie záujemkyne. Pracuje sa cca 45 - 50 hodín týždenne. 

ANGLICKO – ku starším do domácností Live in care pobyty - Umiestnime ženy od 25 - 60 rokov s hovorovou Angličtinou a praxou so staršími stačí prax iba z domáceho prostredia ako spoločníčky Live- in care ku starším ľuďom do domácností, plat minimálne 150 Libier až do 350 Libier týždenne / plat v Eurách mesačne od 800 - 1950 v čistom / + strava a ubytovanie zdarma, Rodiny platia všetky odvody. V ojedinelých prípadoch vopred dohodnutých odvody neplatia, záleží podľa výšky platu, v takom prípade si môžete uhrádzať odvody sami ako samoplátcovia na Slovensku z minimálnej mzdy. Vítané sú šoférky ale nie je to podmienkou. Nemusí byť zdravotnícke vzdelanie ani certifikáty. Obzvlášť Londýn a okolie ale aj iné miesta. 1-2 dni v týždni voľno. Pracuje sa cca 45 - 50 hodín týždenne. 

NEMECKO - Au-Pair  pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov a ženy od 18 rokov so základnou hovorovou Nemčinou, plat cca od 260 - 350 Eur  mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Rodina pripláca 50 Eur na školu mesačne, rodina prepláca alebo platí zdravotné poistenie.  

TALIANSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Taliančinou , plat od cca 400 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Rím a okolie.

MALLORKA  Španielsko- Au-Pair  pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá, chlapcov a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Angličtinou alebo Španielčinou, občas aj Nemčinou, plat cca od  300 Eur  mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Palma de Mallorka a okolie.

FRANCÚZSKO - Au-Pair, Au-Pair Plus pobyty ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy od 18 do 30 rokov so základnou Francúžštinou , plat od cca 360 – 450 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie  v rodine zdarma,  bez odvodov, 1 -2 dni voľno týždenne. Obzvlášť Nice a okolie, ale aj iné mestá, prípadne ostrovy.  

RAKÚSKO - Au-Pair ku deťom do rodín pre dievčatá a ženy do 28 rokov so základnou komunikatívnou Nemčinou , plat 507 Eur mesačne v čistom, strava a ubytovanie zdarma, rodina prispieva polovičnými nákladmi na školné, práca cca 20 hod týždenne, 1 -2 dni voľno týždenne, 25 dní platenej dovolenky ročne. Celé územie Rakúska.

Krátkodobé LETNÉ pobyty na minimálne 3 mesiace sú možné vybaviť aj do Talianska s Angličtinou alebo Taliančinou, do Anglicka, na Mallorku s Angličtinou alebo Španielčinou,  a do Francúzska s Francúžštinou.

Prosím po prečítaní nám vyplňte v prípade záujmu ako prvý krok  Bezplatnú registráciu z našej web stránky www.mctour.sk  alebo Kartu Au-Pair  ktorá bude priložená v prílohe mailu – stačí ju vyplniť priamo v PC, a kliknúť nám späť. Nemusíte ju vytláčať a podpisovať. Ako podpis stačí napísať vaše meno v PC. Keď dostaneme od vás vypísanú Bezplatnú registráciu alebo Kartu Au-Pair budeme Vám posielať ďalšie materiály na vyplnenie už v jazyku tej krajiny ktorú ste si vybrali.

Budeme od vás chcieť potom fotky, vyplnené jednoduché dotazníky ktoré vám pošleme, list pre rodinu ,odporúčania... všetko Vám budeme posielať na základe registrácie mailom alebo poštou.

Poplatok: Po úspešnom nájdení rodiny  pri prijímaní pozývacieho listu od rodiny konkrétne pre Vás na Vaše meno a pri podpise zmluvy pred vycestovaním sa platí jednorázovo iba asistenčný poplatok 30 % z vopreddohodnutého jednomesačného platu za asistenciu podľa informácií vo všeobecných materiáloch podľa výšky vreckového. Nie je to poplatok za sprostredkovanie Au-Pair. Pobyt Au-Pair je sprostredkovaný zdarma.

Asistenčný  poplatok je vyberaný výlučne na základe živnostenského oprávnenia Magdalény Cisárikovej Agentúry MC Tour. Poplatok za sprostredkovanie práce Agentúre MC Tour neplatíte, práca je sprostredkovaná zdarma. Platíte však asistenčný poplatok. Predmetný poplatok slúži na zabezpečenie organizačnej a administratívnej činnosti - zahŕňa prvotné informácie o činnosti agentúry, personálne poradenstvo, príprava uchádzača pred príchodom do zahraničia, informovanosť uchádzača, formuláre, vstupné rozhovory, odpovedanie na dotazy mailom a telefonicky, prepisovanie životopisu do slovenčiny použiteľného formulára, zadávanie podkladov do systému partnerských spoločnosti a ďalšie obdobné činnosti. Vyššie uvedený poplatok teda nie je vyberaný za sprostredkovanie zamestnania a žiadnym spôsobom s následným sprostredkovaním práce nesúvisí. Poskytneme vám kompletné poradenstvo ohľadne formalít, oznamovacích a registračných povinností, ako aj všeobecné informácie čo je potrebné vybaviť pred vycestovaním do zahraničia a po príchode späť do krajiny. Asistenčný poplatok sa platí až po vybavení, pri podpise zmluvy. Nárok na poplatok za naše služby sa platí až po ich zabezpečení. Nevyberáme žiadne iné registračné poplatky ani poplatky za preklad.

Asistenčné služby zahŕňajú :

asistenciu pri zisťovaní  dopravy do zahraničia, následne príprava cestovného itinerára pre príchod na pracovné miesto

  1. zaistenie odvozu z letiska alebo autobusovej či vlakovej stanice, zistenie spojov
  2. poskytnutie informácií ohľadom ubytovacích možností v zahraničí a ich zaistenie
  3. inštrukcie čo si zobrať so sebou a ohľadne pracovného oblečenia
  4. pomoc v krízových situáciách a help line kontakt 
  5. poskytnutie informácií o životných podmienkach, pracovných podmienkach a úradných povinnostiach v zahraničí. / prihlásenie na úradoch / poradenstvo ohľadne zahraničnej legislatívy
  6. poskytnutie kontaktov na koordinátorov a kontaktné osoby

 

Pet Nanny- Housekeeper needed:

Family

Location

 

Brief information

1685

Clapham, London

Begin of February 6-9-12 months

Live-out Housekeeper, baby on the way, £300-400 per week part-time, 5 days a week for 3-4hrs/day, good English, has dog, ideally French speaking, easy going, mother will return to work in future,

1571

West Finchley, London

March 2017 for longterm(min  12 months)

 Live-in Nanny/Housekeeper, £250-300, daily driving, good English, B6, G5, B3, no pets, parents work full-time, someone high energy, warm, friendly,

1458

Beaconsfield, near London

ASAP-by Christmas/January for long term (minimum a year)

Housekeeper, 6 days a week, good English, no driving, £400, mother doesn’t work, G16, G14, G 1 ½, prefer Eastern European, Morrocan, Turkish but open, no pets,

 

Elderly Companions needed:

Family

Location

Start/end date

Brief information

1679

Barwell, Leicestershire

January for long

Elderly Companion, lady aged 88. Stroke patient, heart condition, walks with frame. £250 gross. Good English. Driver. No pets.

Short term Families:

Family

Location

Start/End Date

Brief information

1217

Honiton, Devon

Mid-July until End of August/5 months

AP+, £150,good English, no driving, someone happy, fun,B10, G8, B6,mother doesn’t work,no pets,

 

ASAP -February 2017 start date:

Family

Location

Start/end date

Brief information

1725

Wimbledon, London

Mid_February/Mid March for 5-9-12 months

AP+/ MH- £180-250, occasional driving, fluent English,-need someone with very good English,someone fun, active, social, B10 B9, G7,mother works from home,

 

 

 

 

1471

Wandsworth, London

Mid-End February for 9-12 months

AP+, £100-120, no driving, good English, B5, B3 ½, B2, one cat, parents work,

1719

Earlsfield, London

End of January for 6-9 months

Mother’s help £250-300, fluent English, no driving, someone willing, happy, sociable, capable,G 4 ½, G3, 11 months old, mother doesn’t work, no pets,

1721

Romford, London

End January/Begin of February

AP, £100, B10, G15, single mother works, not necess driving but would be nice, basic English, someone trustworthy,no pets

1722

Bromley, London

Mid-February for longterm

Mother’s help, daily driving, good English, (live in or out)G 18 months old, someone attention to details, mother works part-time, has 2 dogs,

953

Fulham,London

End of January/Mid February for 5- 9-12 months

AP, £100,good English, no driving,G3, G7, parents work, no pets

1667

Walton on Thames

ASAP for 6-9-12 months

Ap/AP+ or Mother’s help, £100-130, fluent English, not necess driving but would be nice, prefer Spanish but would be nice, G4, G3, B 9 months old-no sole care, baby on a way, mother doesn’t work,

49

Chesham, Buckinghamshire

End Jan/Begin of February for 12 months(flex)

AP+, no driving, £100,good English, G7 ½, single mother works full-time,has rabbit, someone friendly outgoing

1714

Wimbledon, London

Mid-January/February for 6-9-12 months

AP, £95-100, not necess driving but would be nice, intermediate English, prefer mediterranen but open, B10, G8, B2, mother works part-time,no pets,

1275

Beaconsfield, Buckinghamshire

ASAP for 12 months

AP, not necess driving but would be nice, £80-90,good English, B2, newborn baby, no pets, mother doesn’t work, prefer German, Swedish,

919

Kemble, Gloucestershire

Mid-February for 9-12 months

AP+, £95, occasional driving, good English, prefer German but open, G3 G6 months old, mother work part-time, has sheeps&chicken,

1055

Fulham, London

Mid-February for 9-12 months

AP/AP+/Mother’s help, £130-140,good English, someone quiet, discreet, kind, mother doesn’t work, G6,G5, G1, has pet-what pet?no driving,

1709

Dulwich, London

ASAP-Mid February for 5-6-9 months

AP, £90, good English, prefer Australian, Dutch, Scandi but open,someone calm, confident, friendly, B7, G7, parents work,. Has cat,

1710

Cheam, Surrey

Mid-February for 9-12 months

AP+, £120, good English, daily driving, someone independent, mature,B13, signle mother works, no pets. Prefer MALE.

1708

East Sheen, London

Mid-february for 6-9 months

AP+, £100, good English, no driving, someone from Europe, fun, energetic, B9-seriously allergic to peanuts, B4, G4, no pets, mother doesn’t work,

1367

Bath, Somerset

ASAP-March for longer term

Mother’s help(maybe junior nanny), £150-200, daily driving, good English, B11-non verbal, G6, mother doesn’t work, someone mature 30-50,

1454

East Sheen, London

Begin of February for 6-9 months

AP+/ Mother’s help/ Junior Nanny, fluent English, no driving, someone with energy and enthusiasm, B7, G5, G 3 ½, B2, twin boys 9weeks, father works, no pets, NEED WEEKENDS, 

1706

Beaconsfield, near London

ASAP-flexible until March for 12 months

Mother’s help, £150-170, no driving, intermediate English, G4, G1, mother works part-time, has dog,

268

Barnes, London

ASAP for 6-9-12 months

AP+, £100, no driving, good English, someone sporty, can cook, B9, B7, mother works part-time, 2 cats, 1 gekko

1704

Hitchin, Hertfordshire

Begin February for 6-9 months

AP+, £100, no driving, intermediate English, someone smart, enthusiastic, open, G6, G4-slight delayed development, parents work, no pets

1701

Windsor, Berkshire

ASAP for 9-12 months(want 12 months)

AP+, £85, good English, no driving, B8-has not allergy, mother doesn’t work, someone mature, friendly,

1700

Corsham, Wiltshire

ASAP(flexible) for 6-9 months

AP+, £70-90, no driving, intermediate English, someone friendly, proactive, G6, B4, G10months old,mother doesn’t work, has dog,

1695

Maida Vale, London

Mid- February-Begin of March

AP+, £?, someone fun, honest, active, not necess driving but would be nice, G6-Nuts,Egg,Shellfish,pineapple father works part-time,

1693

Cardiff, Wales

ASAP(flex until March) for 9-12 months

Ap+, £100, daily driving, good English, B5, prefer Scandi, Dutch, Spanish but open, single mother works, someone flexible,

1690

Mortlake, London

ASAP for 6-9 months

AP+, £100, fluent-not native, no driving, B6, G4-dairy intolerant, prefer European, Italian or French but open, mother will return to work,

1686

Oxted, Surrey

ASAP for 6-9 months

AP, daily driving 2,5 years driving NEEDED,  £85, intermediate English, someone happy, friendly, calm, G8, B5, parents work, might gt a cat

1349

East Molesey, Surrey

Begin of January-Mid April for 9-12 months

AP+ or Mother’s help, Live-in or live-out,

 Up to £110, daily driving, intermediate English, prefer German or Scandi, NO French, Italian, Spanish, someone genuinely interested in kids, calm, lovely, B10, B12, G7,mother works part-time, has dog,

1680

Sevenoaks, Kent

21 January for 9-12 months

Mother’s help. £150-250. B18 months old and baby expected in late August. Driver not needed but preferred. Fluent/Native English. Prefer Australian or Canadian. Has dog.

 

 

ASAP-January

Mother’s help

777

Cambridge,

January for 6-12 months

AP+, occasional driving, £85, B8, B6, single father works no pets, WANT FRENCH

1671

Tadworth, near London

Mid-End January for 6-9 months

AP+, £100, daily driving, basic English, someone Czech, Slovakian, Hungarian, German but open, G7, B5, parents work,

1053

Clapham, London

Begin January-February for 6-9 months

AP, £80,no driving, someone Spanish, Italian, Romanian, Croatian but open,someone sympathetic, caring energetic, G11, B13, B18, mother doesn’t work, has dog, 3 cats,NO SMOKERS,

1663

Anstey, Herts

January for 3-6-9 months

Ap+, driving? , £110, mother doesn’t work, G 2 ½, has cat, level of English?,

1623

Newbury, Berkshire

Asap/Early January for 12 months

MH, £150-170, G3, baby due in February, mother doesn’t work. No driver needed but preferred. No pets. Good English. Prefer Australian. Prefer female but open to male.

1650

Watten-Wick, Scotland

14th January for 9-12 months

Ap+, £100, intermediate English, occasional driving, B4, B11 months old-has nanny-cleaner, mother works part-time, has 2 cats,

1203

Chiswick, London

Mid-Late January for 9-12 months

AP+, £90, fluent English, not necess driving but would prefer, someone chatty,creative, B7, G5, G3-has dairy, nut egg allergy,has full time nanny already, parents work,

1052

Northolt, London

End of  February for 6-9 months

AP+, £100-120, no driving, intermediate English, someone reliable, trustworthy, B4, B4, mother works part-time,

1639

Hammersmith, London

15th January for 12 months(accept 9months)

AP+, £120-150, occasional driving-accept non drivers, fluent English but accept lower, someone mature, proactive, use initiative, B10, B8, G6, B4, baby due in January-will keep full-time nanny, parents work,

1103

Alton, Hampshire

6th January until July 2017

AP+, prefer MALE, daily driving, good English, B13, has two kittens, parents work, someone sporty, outgoing, 1349

friendly, academically able , prefer Australian, Kiwi but open, +22, able to cook,

1018

Mill Hill, London

ASAP/January for 12 months

Mother’s help, no driving, £150, intermediate English, B4, B3, G11 months old, no pets, mother works part-time, WANT  Spanish someone bubbly, responsible, has toddler experience,

1613

Wilmslow, Cheshire

ASAP for 6-12 months

AP+, not necess driving but would be nice, B2, baby due?, good English,no pets, mother doesn’t work, prefer Eastern European, Polish, someone energetic, fun,

1604

Freckenham, Suffolk

End of October for 12 months

AP+, daily driver, £100, B10, parents work,4 horses, 2 dogs, 1 cat, good English, preferably someone who likes horses, accept MALE,

1552

Banbury, Oxfordshire

ASAP for 12 months

AP+, daily driver,intermediate English, +21, daily driver, B5, G3, Better if Middle Eastern Arabic speaker. Will provide own car.no pets, parents work,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

March-April 2017 start date:

Family

Location

Start/end date

Brief information

1726

Earlsfield, London

End April/Begin May for 6-9-12 months

AP+, £90-130, good English, not necess driving but would be nice, prefer Australian, Kiwi but open, someone confident and bubbly, B2, baby due in May, mother works part-time, no pets,

1724

Camberwell, London

Begin of June for min 5 months(12 months)

AP+, occasional driving, good English,£90-110, someone Mediterranean, into yoga, fun, quirky, G3, B5 months, mother doesn’t work-momager J has dog,

1723

Finchley, London

Begin of March for 9 months minimum

AP+,£150-200, no driving, intermediate English,someone fun, tidy,B10, G8, B4, B2, mother doesn’t work, has pet(?)

1303

Wandsworth, London

April (can start earlier)for 9-12 months

AP+, £110, good English, daily driving-prefer older candidate but open,prefer Spanish, German, Austrian, native speaker but open,B4, G6, mother works part-time, no pets

1398

Battersea, London

Mid-March/Begin of April for 6-12 months

Mother’s help, £150, no driving, good English,someone older, self-sufficient, G5,B 2 ½,B5 months-has allergies, mother doesn’t work,no pets,

1715

Cardiff, Wales

End of April for 9-12 months

Mother’s help £150/ Junior Nanny,basic English, prefer French(open?) not necess driving but would be nice, 8 months old boy, mother works part-time, will get a dog,

80

Cambridge

End March/Begin of April for 6-9 months

AP+, basic English, no driving, £110, someone outgoing, authoritive, G10-has diabetes 1, B7, need au pair can cycle, want to go to language school, parents work, 2 cats, 1 rabbit

883

Putney, London

Begin-Mid March for 6-9-12 months

AP+, £100,no driving, WANT NATIVE ENGLISH SPEAKER, B8, B6, parents work,

1355

Witney, Oxfordshire

Late March-Mid April for 6-9-12 months

Ap+, daily driving, good English, someone energetic, fun, flexible, mother works part-time, has dog, 2 cats, pony, G12, B9

1691

Barnes, London

Begin-Mid March for 5 months

AP+ or Mother’s help,No driving,G5, B3, has 2 cats, someone kind, parents work,

1687

Worcester,Worcestershire

Mid-February-Begin of March for 9-12 months

AP/ AP+/Mother’s help, £80-100 for AP, £150 for MH, occasional driving, good English, prefer Italian, Spanish, Portuguese but open, G14 months, G14 months, B11, mother doesn’t work, has 2 cats, 2 dogs,

1349

East Molesey, Surrey

Begin of January-Mid April for 9-12 months

AP+ or Mother’s help, Live-in or live-out, £70-110, daily driving, intermediate English, prefer German or Scandi, NO French, Italian, Spanish, someone genuinely interested in kids, calm, lovely, B10, B12, G7,mother works part-time, has dog,

1664

Sydenham, London

Mid-End March until end of October 2017

AP+, intermediate English, no driving, G20 months old, baby due in March, someone friendly, mother will be on maternity leave

1649

Near Chippenham, Wiltshire

1st March for 9-12 months

AP+, daily driving, intermediate English, accept MALE, prefer Spanish,, dog, horse, pony, may get chickens, B5, Balmost4, father lives abroad, mother works,

1558

Amersham-moving to Hyde Heath

March for 6months

AP, daily driving, £75-85, accept MALE, good English, B6, B4, parents work, has dog, someone confident, independent,

1628

Ealing,London

1st April for 12 months

AP, no driving, £87.50+phone,intermediate English, B6, G2, no pets, prefer French or German but open, someone mature, caring, responsible, 24-28, can cook,

1460

West-Acton, London

April/May for 12 months

AP+, daily driving, £90, fluent English,no pets, mother works part-time, someone fun, kindly, gentle, can cook, drive,  B5, b5,b7

1621

East Finchley, London

April/May for 12 months

AP+,  B3 ½, newborn, occasional  driver, Satisfactory English, no pets.

1405

Ealing, London

Begin-Mid July/begin of September for 9-10-12 months

Mother’s help/ Au Pair, £150,  occasional driving, has dog&hamster, B13, B11, G7, mother works part-time,  prefer Czech but open, someone firm, kind,

713

Richmond, London

September 2017  for longterm

Ap+,(will consider nanny or mother’s help candidates)occasional driver, £90,ONLY NATIVE English, B10, G7, mother works from home, has dog, someone nice, smiling, fun, who likes food,

482

Brightwell-Cum Sotwell

Begin of September until Mid-July 2018

AP, £80,good English, daily driving,German speaking, B9, G6, G6, mother works part-time, might get a dog,